Przejdź do głównej zawartości

Retrospektywa twórczości Alfreda Hitchcocka podczas British Film Festival

 

Nowe wydarzenie na filmowej mapie Polski, czyli pierwsza edycja British Film Festival w Kino Muza w Poznaniu już w listopadzie! To pierwszy w naszym kraju i jeden z nielicznych w Europie festiwali filmowych poświęconych kinematografii brytyjskiej - zderzających ze sobą historię i współczesność kina Zjednoczonego Królestwa.

W tym kontekście nie może zabraknąć wspomnienia twórczości urodzonego w Londynie Alfreda Hitchcocka - mistrza suspensu, który zrewolucjonizował rodzimą kinematografię takimi dziełami jak inspirowany niemieckim ekspresjonizmem niemy obraz "Lokator" (1927), pierwszy dźwiękowy film brytyjski "Szantaż" (1929) czy arcydzieło thrillera szpiegowskiego "39 kroków" (1935).

Pierwsze informacje do Organizatorów przedstawiają się naprawdę obiecująco. Dziesiątki filmów - zarówno tych dawnych, jak i nowszych, zagraniczni goście, seanse w nieoczywistych przestrzeniach... to skrótowa zapowiedź wydarzenia, które odbędzie się pod hasłem: "Zjednoczone Królestwo kina".

British Film Festival to różnorodne sekcje filmowe celebrujące kulturę Anglii, Szkocji, Walii oraz Irlandii Północnej. W sekcji First Things First zaprezentowane zostaną przedpremierowe pokazy filmowe, w tym nagrodzonego na Berlinale 2024 hitu "Last Swim". Dzięki sekcji High Season będziemy mieli natomiast okazję do nadrobienia filmów brytyjskich wyświetlanych w kinach w sezonie 2023/2024. Nie zabraknie również klasyki dzięki sekcji Classic ukazującej kultowe obrazy brytyjskiego kina, a także sekcji Mind the Gap, w której Organizatorzy przybliżą brytyjskie kino nurtu realizmu społecznego w tym nowofalową tradycję.

Wśród znamienitych gości nie zabraknie jednej z najciekawszych reżyserek ostatnich lat, pochodzącej ze Szkocji Lynne Ramsey. Bezkompromisowa i zwracająca się w kierunku kina psychologicznego twórczyni "Musimy porozmawiać o Kevinie" czy "Nigdy cię tu nie było" osobiście odwiedzi Poznań i spotka się z publicznością festiwalu podczas seansów oraz wydarzeń specjalnych.

British Film Festival. Retrospektywa filmów Alfreda Hitchcocka

Listopadowy festiwal w poznańskim Kino Muza uświetni retrospektywa filmów Alfreda Hitchcocka, którego 125. rocznica urodzin wypada właśnie w tym roku. Organizatorzy British Film Festival kładą spory nacisk na rozpowszechnienie wczesnego dorobku reżysera z brytyjskiego etapu jego kariery. Nie zabraknie pokazu niemego "Lokatora" i to z nieoczywistą muzyką na żywo!

Retrospektywa twórczości mistrza suspensu będzie ponadto obejmować jego klasyki nakręcone u szczytu sławy, po wyjeździe do Hollywood. Zaplanowano pokaz specjalny "Ptaków" (1963), który odbędzie się poza kinem, w przestrzeni sakralnej i blasku świec. Wyświetlone zostaną ponadto "M jak morderstwo" (1954), "Psychoza" (1960) czy "Północ, północny zachód" (1959).

"Mimo że to dopiero pierwsza edycja, to dostrzegamy w tym pomyśle ogromny potencjał wynikający nie tylko z ogromnego istniejącego dorobku brytyjskiej kultury filmowej, ale także z jej bardzo ciekawego rozwoju w ostatnich latach. Myślimy o festiwalu jako o flagowym wydarzeniu w Poznaniu oraz takim, które w nadchodzących latach ma ogromne perspektywy rozwoju o kolejne konteksty, konkurs filmowy oraz nowe partnerstwa", mówi pomysłodawczyni British Film Festival, Dorota Reksińska z Kino Muza.

1. edycja British Film Festival
Kiedy? 13-17 listopada 2024
Gdzie? Kino Muza w Poznaniu (i nie tylko!)

Pełny program festiwalu ogłoszony zostanie pod koniec października. Wtedy też ruszy sprzedaż biletów na seanse i wydarzenia dodatkowe.

Kino Muza fot. Radek Słowik

Organizatorzy:

Kino Muza, Estrada Poznańska, Miasto Poznań

Źródło: materiały prasowe Organizatora

Popularne posty z tego bloga

Zawrót głowy (1958)

Vertigo (źródło: imdb.com) Zawrót głowy to dzieło, które Brytyjski Instytut Filmowy okrzyknął najwybitniejszym filmem wszech czasów. Oparty na powieści duetu pisarskiego Boileau-Narcejac wybitny obraz Alfreda Hitchcocka do dziś budzi zachwyt dzięki perfekcyjnej stronie wizualnej, doskonałemu napięciu, niezapomnianym emocjom i warstwie symbolicznej, udowadniającej niezaprzeczalny artyzm twórcy. Fabuła Vertigo Głównym bohaterem filmu Zawrót głowy jest John „Scottie” Ferguson (James Stewart), cierpiący na akrofobię były detektyw. Na prośbę znajomego z dawnych lat, Gavina Elstera (Tom Helmore), Scottie powraca do zawodu, aby śledzić jego żonę. Madeleine Elster (Kim Novak) zachowuje się dość podejrzanie, wydaje się odrealniona i opętana przez ducha zmarłej babki Carlotty. W czasie prowadzonego śledztwa Scottie ulega urokowi kobiety i zakochuje się w niej – równie szybko ją traci. Madeleine popełnia samobójstwo, rzucając się ze szczytu kościelnej wieży. Od tej pory w każdej napotkane...

Wywiad z Cassidy Alexander, autorką bloga Hitchcock Mask

"Alfred Hitchcock żyje! W kobiecym ciele..." - czytamy na blogu Cassidy Alexander, która zakłada maskę z twarzą mistrza suspensu i fotografuje się na tle kultowych miejsc oraz zabytków, często w śmiałych kreacjach czy kostiumach kąpielowych. Z maską są nierozłączne, zabiera ją na wakacje i do pracy. Z samym Hitchcockiem ma zresztą nieco wspólnego - tak samo jak reżyser uwielbia teriery i podobnie jak jego żona pracuje jako montażystka. Jej konto na Instagramie śledzi kilkaset osób, w których idea Hitchcock Mask budzi skrajne emocje: od rozbawienia przez niepokój i zmieszanie do prawdziwego zachwytu. Osobiście pozostaję pod wielkim wrażeniem Cassidy - zarówno jej prywatnej, niezwykle serdecznej i fascynującej osoby, jak i blogerskiej kreatywności wynikającej z pielęgnowanej od najmłodszych lat pasji do kina mistrza. Poznajcie kobietę, która kryje się za maską Hitchcocka! Thun, Szwajcaria Paula Apanowicz, Blondynka Hitchcocka: Opowiedz nam o sobie. Cassidy Alexander z Hitchcoc...

Rozmowa z Rebeccą McCallum, autorką podcastu Talking Hitchcock

  Rozmowy z pasjonatami i znawcami kina mistrza suspensu potrafią stworzyć nowe pole dla odczytania jego twórczości. Dziś zapraszam Was do przeczytania wywiadu z Rebeccą McCallum - autorką podcastu Talking Hitchcock i szeregu artykułów poświęconych kobiecej perspektywie w dziełach Hitchcocka. Sprawdźcie, co najmocniej fascynuje Rebeccę w stylu Hitcha i dlaczego "Zawrót głowy" jest jej ulubionym filmem. Paula Apanowicz, Blondynka Hitchcocka: Jesteś autorką podcastu Talking Hitchcock poświęconego twórczości i życiu mistrza suspensu. Skąd wzięło się Twoje zainteresowanie kinem Hitchcocka? Rebecca McCallum, Talking Hitchcock: Istnieje wiele aspektów Hitchcocka, które mnie przyciągają i ciągle odkrywam nowe. Niejednoznaczność, która jest obecna w jego twórczości, to dla mnie jedna z głównych zalet. Jego filmy często mogą wydawać się - przynajmniej na pierwszy rzut oka - rozrywkowe, romantyczne i pełne dreszczyku, co na koniec zostaje rozwiązane. Jednak wystarczy jedno spojrzenie ...