Przejdź do głównej zawartości

British Film Festival x Blondynka Hitchcocka


Za nami pierwsza, historyczna edycja British Film Festival w Poznaniu poświęcona w całości kinu brytyjskiemu. Bohaterem sekcji Classics z okazji wypadającej w tym roku 125. rocznicy urodzin był Alfred Hitchcock.

W ramach współpracy z poznańskim festiwalem przygotowałam artykuł ekspercki traktujący o fenomenie twórczości mistrza suspensu, a także opisy filmów Hitcha do programowej sekcji Classics dostępne online i w broszurze.

Wspomniany artykuł przeglądowy jest dostępny pod linkiem.

W przestrzeni Kina Muza oraz Kina Apollo wyświetlono "Starszą panią znika" (1938), "M jak morderstwo" (1954), "Północ, północny zachód" (1959) i "Psychozę" (1960). Podyktowane ekspresjonistyczną estetyką nieme arcydzieło Hitchcocka "Lokator" (1927) doczekało się pokazu specjalnego z muzyką na żywo w klimatycznych murach Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego Św. Krzyża.

Dzięki akredytacji medialnej miałam przyjemność uczestniczyć w pokazie specjalnym "Ptaków" (1963) mającym miejsce w hali Szeroko na poznańskim Stomilu. Po zakończonym seansie odbyło się afterparty Alfred Hitchcock Przedstawia, a widniejące "ptasie" dekoracje nieustannie przypominały o przyczynie spotkania kinomanów. Ciepło wspominam również spotkanie ze szkocką reżyserką Lynne Ramsay po pokazie jej filmu "Musimy porozmawiać o Kevinie" (2011).

Mój symboliczny hołd dla blondynek Hitchcocka przyjął formę szarego kostiumu. Tego typu stylizację prezentowała m.in. Marlene Dietrich w "Tremie" (1950), Doris Day przy okazji drugiej wersji "Człowieka, który wiedział za dużo" (1956) czy Kim Novak w "Zawrocie głowy" (1958). Edtih Head wiedziała, w co ubierać hitchcockowskie aktorki!

Moja obszerniejsza relacja z festiwalu jest dostępna na łamach Damosfery klik 📽

Kino Muza - do zobaczenia za rok!

Takie plakaty do nabycia w Kino Muza!

Pokaz specjalny Ptaków (1963)

Pokaz Ptaków w hali Szeroko wymagał specjalnej oprawy

Afterparty Alfred Hitchcock Przedstawia

Spotkanie z Lynne Ramsay po pokazie Musimy porozmawiać o Kevinie (2011)

Pierwsza edycja BFF i moja pierwsza akredytacja medialna 😄



Popularne posty z tego bloga

Zawrót głowy (1958)

Vertigo (źródło: imdb.com) Zawrót głowy to dzieło, które Brytyjski Instytut Filmowy okrzyknął najwybitniejszym filmem wszech czasów. Oparty na powieści duetu pisarskiego Boileau-Narcejac wybitny obraz Alfreda Hitchcocka do dziś budzi zachwyt dzięki perfekcyjnej stronie wizualnej, doskonałemu napięciu, niezapomnianym emocjom i warstwie symbolicznej, udowadniającej niezaprzeczalny artyzm twórcy. Fabuła Vertigo Głównym bohaterem filmu Zawrót głowy jest John „Scottie” Ferguson (James Stewart), cierpiący na akrofobię były detektyw. Na prośbę znajomego z dawnych lat, Gavina Elstera (Tom Helmore), Scottie powraca do zawodu, aby śledzić jego żonę. Madeleine Elster (Kim Novak) zachowuje się dość podejrzanie, wydaje się odrealniona i opętana przez ducha zmarłej babki Carlotty. W czasie prowadzonego śledztwa Scottie ulega urokowi kobiety i zakochuje się w niej – równie szybko ją traci. Madeleine popełnia samobójstwo, rzucając się ze szczytu kościelnej wieży. Od tej pory w każdej napotkane...

Wywiad z Cassidy Alexander, autorką bloga Hitchcock Mask

"Alfred Hitchcock żyje! W kobiecym ciele..." - czytamy na blogu Cassidy Alexander, która zakłada maskę z twarzą mistrza suspensu i fotografuje się na tle kultowych miejsc oraz zabytków, często w śmiałych kreacjach czy kostiumach kąpielowych. Z maską są nierozłączne, zabiera ją na wakacje i do pracy. Z samym Hitchcockiem ma zresztą nieco wspólnego - tak samo jak reżyser uwielbia teriery i podobnie jak jego żona pracuje jako montażystka. Jej konto na Instagramie śledzi kilkaset osób, w których idea Hitchcock Mask budzi skrajne emocje: od rozbawienia przez niepokój i zmieszanie do prawdziwego zachwytu. Osobiście pozostaję pod wielkim wrażeniem Cassidy - zarówno jej prywatnej, niezwykle serdecznej i fascynującej osoby, jak i blogerskiej kreatywności wynikającej z pielęgnowanej od najmłodszych lat pasji do kina mistrza. Poznajcie kobietę, która kryje się za maską Hitchcocka! Thun, Szwajcaria Paula Apanowicz, Blondynka Hitchcocka: Opowiedz nam o sobie. Cassidy Alexander z Hitchcoc...

Rozmowa z Rebeccą McCallum, autorką podcastu Talking Hitchcock

  Rozmowy z pasjonatami i znawcami kina mistrza suspensu potrafią stworzyć nowe pole dla odczytania jego twórczości. Dziś zapraszam Was do przeczytania wywiadu z Rebeccą McCallum - autorką podcastu Talking Hitchcock i szeregu artykułów poświęconych kobiecej perspektywie w dziełach Hitchcocka. Sprawdźcie, co najmocniej fascynuje Rebeccę w stylu Hitcha i dlaczego "Zawrót głowy" jest jej ulubionym filmem. Paula Apanowicz, Blondynka Hitchcocka: Jesteś autorką podcastu Talking Hitchcock poświęconego twórczości i życiu mistrza suspensu. Skąd wzięło się Twoje zainteresowanie kinem Hitchcocka? Rebecca McCallum, Talking Hitchcock: Istnieje wiele aspektów Hitchcocka, które mnie przyciągają i ciągle odkrywam nowe. Niejednoznaczność, która jest obecna w jego twórczości, to dla mnie jedna z głównych zalet. Jego filmy często mogą wydawać się - przynajmniej na pierwszy rzut oka - rozrywkowe, romantyczne i pełne dreszczyku, co na koniec zostaje rozwiązane. Jednak wystarczy jedno spojrzenie ...