Przejdź do głównej zawartości

Starsza pani znika (1938)

 

The Lady Vanishes (źródło: Pinterest)

"Starsza pani znika" to klasyka filmu szpiegowskiego, a także obraz powszechnie uznawany za najlepszą produkcję Alfreda Hitchcocka nakręconą przed wyjazdem reżysera do Hollywood. Adaptacja powieści Ethel Liny White stanowi wciągającą i pełną zaskakujących zwrotów akcji opowieść, w której mistrz suspensu wprowadza nas w okraszoną psychoanalizą historię o kobiecie, jej fantazjach, lękach i dojrzewaniu, dokonującym się wprost na oczach widza.

Brytyjski film "Starsza pani znika" można podzielić niejako na dwie tonacje - pierwszą część obrazu, będącą swoistą ekspozycją, charakteryzuje lekki, pogodny, komediowy styl pełen żartów sytuacyjnych, natomiast wraz z rozwojem wydarzeń w warstwie stylistycznej zaczyna dominować wątek kryminalny z dynamicznymi zwrotami akcji i suspensem, w który Hitchcock sprawnie wplótł motyw romantyczny charakterystyczny dla relacji głównej bohaterki z Gilbertem.

Akcja "Starszej pani znika" rozgrywa się w fikcyjnym państwie bałkańskim, gdzie podczas podróży pociągiem przygotowująca się do ślubu Iris (w tej roli Margaret Lockwood) spotyka sympatyczną panią Froy (May Whitty). Kiedy dziewczyna budzi się z krótkiej drzemki, okazuje się, że staruszka przepadła bez śladu, a pozostali pasażerowie zaprzeczają, jakoby kiedykolwiek znajdowała się w pociągu, wmawiając Iris halucynacje. Młoda kobieta postanawia na własną rękę odszukać panią Froy i odkryć tajemnicę stojącą za jej nagłym zniknięciem. W rozwikłaniu przewrotnej intrygi pomaga jej przystojny Gilbert (Michael Redgrave).

"Starsza pani znika" - hitchcockowski traktat o kobiecie

W "Starszej pani znika" Hitchcock ponownie ukazuje, że postać kobieca na ekranie może być znacznie ważniejszą figurą od obiektu męskiej fascynacji. Iris jest w pełni zaangażowana i prowadzi fabułę do finału, w którym odnosi ostateczne zwycięstwo nad szpiegowskimi intrygantami. Bohaterka charyzmatycznej Margaret Lockwood stanowi zagrożenie dla patriarchalnego porządku świata. Co znamienne w tym kontekście, jej towarzysz Gilbert tylko pozornie przejmuje inicjatywę, zdając się zarządzać śledztwem. W rzeczywistości w końcowej sekwencji na jaw wychodzi jego niekompetencja - Gilbert zapomina melodii, będącej zaszyfrowaną wiadomością dla brytyjskiego rządu, mimo tego, że sam jest... muzykiem.

Starsza pani znika Hitchcocka (źródło: Pinterest)

Tymczasem Iris, choć cierpiąca na częste utraty świadomości (ucinanie sobie drzemki, omdlenia wywołane bólem głowy), jako jedyna wśród pasażerów pociągu wie i dostrzega więcej, z determinacją dążąc do odkrycia okoliczności zaginięcia pani Froy. Proces identyfikacji odbiorcy wiąże się tu całkowicie z punktem widzenia postaci żeńskiej, przez co "Starsza pani znika" tym pełniej realizuje schemat opowieści o kobiecie - jej tłumionych pragnieniach, obawach, pożądaniu, tożsamości, a w końcu dojrzewaniu. Taka tematyka powróci w wielu filmach mistrza suspensu po jego wyjeździe do Stanów Zjednoczonych m.in. w pierwszym hollywoodzkim obrazie "Rebeka" czy szpiegowskim arcydziele "Osławiona".

Iris Henderson to młoda kobieta stojąca u progu dorosłości - prezentowana na ekranie na chwilę przed zawarciem małżeństwa, które wywołuje w niej uczucie paniki oraz podświadomą chęć ucieczki. Niezależny, bezpośredni oraz niekiedy irytujący Gilbert od początku przykuwa jej uwagę, ponieważ zdaje się ostatnią możliwą deską ratunku przed formalną instytucją wpisującą dziewczynę w porządku symbolicznym jako poddaną mężczyźnie. Mimo manifestowanej w pierwszych scenach niechęci, Gilbert to istotnie urzeczywistnienie skrywanych pragnień Iris, jej wymarzonego wzorca seksualnego, osoby, która nie będzie dążyć do zdominowania i ograniczenia wolności.

"Starsza pani znika" - pierwszy psychoanalityczny film Hitchcocka?

Główna postać kobieca dojrzewa na oczach widza - po rozegranej w jej wnętrzu walce dziewczyna decyduje się zrezygnować z małżeństwa z dżentelmenem, którego w rzeczy samej nie kocha. Jej życiowy wybór pada ostatecznie na Gilberta. Iris mierzy się ponadto z własnymi tłumionymi pragnieniami, a także, jak wskazuje Robert Samuels w książce "Hitchcock's Bi-Textuality", substytutem matki, którego uosobieniem staje się pani Froy. Tym samym "Starsza pani znika" może być odczytana jako opowieść o poszukiwaniach kobiecego podmiotu - prowadzone przez Iris śledztwo to właściwie próba odnalezienia namacalnego dowodu kobiecej tożsamości.

Film Starsza pani znika 1938 (źródło: scienceonscreen.org)

To wszystko w połączeniu z przeważającą w filmie poetyką snu sprawia, że "Starsza pani znika" może zostać uznana za pierwszy psychoanalityczny obraz w karierze Hitchcocka. Zaburzenia postrzegania, powracające utraty świadomości przez Iris podczas zapadania w sen, a w końcu problematyka jej stłumionych pragnień sprawiają, że, jak pisze Krzysztof Loska, film wykorzystuje "zarówno poetykę marzenia sennego, jak i specyficzną pracę snu, działającą w oparciu o przemieszczenie, zagęszczenie i wtórne opracowanie". Temat psychoanalizy stanie się wkrótce jednym z najchętniej podejmowanych przez reżysera po jego wyjeździe do Hollywood. To właśnie tam stworzy sztandarowe filmy utrzymane w duchu nauk Sigmunda Freuda jak "Urzeczona", "Zawrót głowy", "Psychoza" czy "Marnie".

Powszechnie "Starszą panią znika" uznaje się za najlepszy film mistrza suspensu zrealizowany w Anglii obok "39 kroków". To z pewnością jedno z najznakomitszych dzieł Hitchcocka w jego dorobku. Twórca sprawnie żongluje tu gatunkową konwencją, tworzą misterny, zaskakujący i trzymający w napięciu obraz. Był to jego przedostatni film nakręcony przed wyjazdem do Hollywood. Film, za którego sprawą Hitchcock był witany za oceanem z otwartymi ramionami.

Paula Apanowicz

Literatura:

K. Loska, "Hitchcock - autor wśród gatunków", Rabid, Kraków 2002.

Popularne posty z tego bloga

Zawrót głowy (1958)

Vertigo (źródło: imdb.com) Zawrót głowy to dzieło, które Brytyjski Instytut Filmowy okrzyknął najwybitniejszym filmem wszech czasów. Oparty na powieści duetu pisarskiego Boileau-Narcejac wybitny obraz Alfreda Hitchcocka do dziś budzi zachwyt dzięki perfekcyjnej stronie wizualnej, doskonałemu napięciu, niezapomnianym emocjom i warstwie symbolicznej, udowadniającej niezaprzeczalny artyzm twórcy. Fabuła Vertigo Głównym bohaterem filmu Zawrót głowy jest John „Scottie” Ferguson (James Stewart), cierpiący na akrofobię były detektyw. Na prośbę znajomego z dawnych lat, Gavina Elstera (Tom Helmore), Scottie powraca do zawodu, aby śledzić jego żonę. Madeleine Elster (Kim Novak) zachowuje się dość podejrzanie, wydaje się odrealniona i opętana przez ducha zmarłej babki Carlotty. W czasie prowadzonego śledztwa Scottie ulega urokowi kobiety i zakochuje się w niej – równie szybko ją traci. Madeleine popełnia samobójstwo, rzucając się ze szczytu kościelnej wieży. Od tej pory w każdej napotkane...

Kalendarz Filmowy 2025 - współpraca

Już jest  - Kalendarz Filmowy na 2025 rok od wydawnictwa Codziennie Jedna Historia! Znalazły się w nim artykuły mojego autorstwa. Nie zabrakło oczywiście tekstu poświęconego życiu i twórczości mistrza suspensu w kontekście jego... ekscentrycznej natury. Zaprojektowany z najwyższą dbałością o szczegóły Kalendarz Filmowy na 2025 rok jest bogaty w filmowe ciekawostki, cytaty i felietony znawców oraz pasjonatów kina. Całość dopełniają piękne, tematyczne ilustracje Adama Kosika i Konrada Kunca. Na 300 stronach kalendarza przeczytacie również artykuły mojego autorstwa: 📽 "Ekscentryzm i groza idą w parze" o Alfredzie Hitchcocku, 📽 100 lat "Gorączki złota" Charliego Chaplina, 📽 "Kubrickowskie unde malum?" o twórczości Stanleya Kubricka i wątku pochodzenia zła naznaczającym jego kino, 📽 "Kobieta za kamerą" o Idzie Lupino. Nietuzinkowy kalendarz filmowy w twardej oprawie i z przejrzystym miejscem na notatki okaże się trafionym pomysłem na świąteczny (i...

Rebeka (1940)

Rebeka 1940 (źródło: Pinterest) Rebeka , pierwszy amerykański film Hitchcocka, to jego jedyna produkcja uhonorowana Oscarem, a także wierna ekranizacja głośnej powieści Daphne du Maurier. To dogłębne studium obsesji, inspirowana psychoanalizą historia o kobiecie poszukującej własnej tożsamości, a w końcu romantyczne dzieje dwojga kochanków osnute atmosferą grozy. Utrzymana w gotyckim klimacie opowieść odniosła sukces artystyczny i komercyjny, do dziś porażając doskonale stopniowanym napięciem czy wybitnym aktorstwem. Krytyk filmowy The New Yorker John Mosher, tak pisał o twórcy i jego dziele: "(Hitchcock) ciężko pracował, aby uchwycić każdy tragiczny lub złowieszczy niuans i zaprezentował romans, który, jak sądzę, jest jeszcze bardziej poruszający niż powieść". Hitchcock vs. Selznick Producent David O. Selznick (ten od Przeminęło z wiatrem ) był jedną z najważniejszych postaci starego Hollywood, a jego biznesowy spryt i doskonałe rozumienie oczekiwań publiczności niejednokro...