Inspirowany niemieckim ekspresjonizmem i zbrodniami Kuby Rozpruwacza "Lokator" to najlepszy film niemy Alfreda Hitchcocka wypełniony po ostatni kadr suspensem. To dzieło kształtujące styl mistrza - wprowadzające naczelną postać jasnowłosej protagonistki, klimat zbrodni przeplatany z romantycznym wątkiem, motyw niezawinionej winy, a także charakterystyczne dla kina Brytyjczyka występy cameo.
To w "Lokatorze" Hitchcock po raz pierwszy pojawił się na ekranie w epizodycznej roli. Swoją decyzję tłumaczył później słowami: "(...) trzeba było wypełnić ekran. Później zrobił się z tego przesąd, a w końcu - stały żart". Cameo mistrza suspensu we własnych filmach stało się swoistym odautorskim podpisem, a jego poszukiwanie na ekranie - rozrywką dla kinomaniaków.
Główną rolę tajemniczego przybysza wykreował w filmie walijski aktor, kompozytor i dramatopisarz Ivor Novello. Aktor współpracował z Hitchem również przy okazji niemego obrazu "Na równi pochyłej" (1927), w której wcielił się w młodzieńca, którego niesłuszne oskarżenie prowadzi na samo dno moralne.
Blondynka Hitchcocka jest patronem medialnym pokazu "Lokatora" (1927) z muzyką na żywo Michała Jacaszka, który odbędzie się 8 grudnia o godz. 20:30 w Kinie Pod Baranami. Szczegóły i bilety dostępne pod linkiem - klik 📽
"Lokator" Hitchcocka to niejedyna festiwalowa perełka. W repertuarze znajdziemy m.in.:
📌 poruszającego "Portiera z hotelu Atlantic" (1924) Friedricha Wilhelma Murnaua z ikoniczną kreacją Emila Janningsa,
📌 oniryczny i ekspresjonistyczny "Gabinet doktora Caligari" (1920) Roberta Wiene,
📌 obraz z uśmiechem, a może i łezką, czyli "Brzdąca" (1921) Charliego Chaplina,
📌 melodramatyczne "Poza skałami" (1922) Sama Wooda z duetem największych gwiazd kina niemego: Glorii Swanson i Rudolpha Valentino,
📌 "Demona cyrku" (1927) Toda Browninga ze wstrząsającą kreacją "człowieka tysiąca twarzy" Lona Chaneya. Partnerowała mu młodziutka Joan Crawford - o ich współpracy pisałam więcej w ostatniej książce "Najwięksi skandaliści złotej ery Hollywood". To jeden z moich ulubionych filmów niemych. Historia zarówno niepokojąca, jak i na swój sposób... tragicznie romantyczna.
Jak piszą Organizatorzy: Festiwal w poprzednich edycjach wielokrotnie przedstawiał wspaniałe aktorki - divy kina niemego. Tym razem światła festiwalowych reflektorów zostaną skierowane na wielkich gwiazdorów tamtej epoki: Rudolpha Valentino, Johna Gilberta, Douglasa Fairbanksa, Bustera Keatona, Charliego Chaplina, Wernera Kraussa. Awanturnicy, amanci, komicy, herosi - świat ich postaci jest bogaty i różnorodny. To prawdziwe legendy ekranu.
25. Festiwal Filmu Niemego odbędzie się pod hasłem: "Amanci, komicy, herosi ekranu" w dniach 5-8 grudnia 2024 roku.
Pokazy filmów (w większości z muzyką na żywo) odbędą się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha oraz Kinie Pod Baranami w Krakowie.
(Współpraca patronacka, źródło zdjęć: materiały prasowe Organizatora)