Przejdź do głównej zawartości

Cień wątpliwości (1943)

 

"Shadow of a Doubt" (źródło: Pinterest)

„Cień wątpliwości” (znany również pod tytułem „W cieniu podejrzenia”) to jeden z najciekawszych filmów Alfreda Hitchcocka zrealizowanych w latach 40. ubiegłego wieku. Mistrz suspensu przebudowuje w nim uniwersalną koncepcję niebezpieczeństwa, które, jak się okazuje, wcale nie musi pochodzić „z zewnątrz”. Jak bowiem sugeruje twórca to domowe zacisze i najbliższy członek rodziny mogą stanowić dla nas największe zagrożenie oraz okazać się przyczyną katastrofy. „Cień wątpliwości” jest więc przede wszystkim filmem traktującym o nieuchronności zła i jego nieprzeniknionej naturze.

Akcja „Cienia wątpliwości” rozgrywa się w kalifornijskim mieście Santa Rosa. Film Hitchcocka przedstawia historię typowej amerykańskiej rodziny Newton, która oczekuje przybycia ukochanego wuja Charliego. Przyjazd krewnego cieszy w szczególności jego młodą siostrzenicę Charlotte, która liczy na to, że wujek pomoże przełamać codzienną rutynę. Wkrótce dziewczyna trafia na informację o serii morderstw, których ofiarą padają bogate wdowy i wiąże je z nienaturalnym zachowaniem wujka Charliego. Charlotta zaczyna obawiać się o własne życie...

"Cień wątpliwości" (źródło: Flickr)

„Cień wątpliwości”, czyli traktat o nieuchronności zła

Hitchcock umieścił akcję swego dzieła na prowincji, w domu typowej, pozornie idealnej i szczęśliwej amerykańskiej rodziny. Kwestia ta nie pozostaje obojętna w kontekście odczytania filmu. W przeciwieństwie do wczesnych filmów gangsterskich z lat 30. czy kiełkującego na początku czwartej dekady XX wieku gatunku kina noir, w „Cieniu wątpliwości” to nie miasto i jego labiryntowa przestrzeń stają się siedliskiem niebezpieczeństwa, a dobrze znana bohaterom przestrzeń, naiwnie postrzegana jako forma azylu. Zło jest wszechobecne i niezwyciężone, a pozory mylą – oto centralne przesłanie filmu Hitchcocka.

Wujek Charlie i kobiety

Wuj Charlie rewelacyjnie sportretowany przez Josepha Cottena to uwielbiany przez główną bohaterkę i jej matkę krewny, który w domu Newtonów jest gościem honorowym. Dla zapracowanej i zupełnie pochłoniętej obowiązkami domowymi Emmy obecność brata staje się okazją do nostalgicznej podróży. Pani Newton z uśmiechem i łzami wzruszenia na twarzy rozpamiętuje swoją młodość, która, jak łatwo można wywnioskować, stanowiła najszczęśliwszy etap w życiu dojrzałej kobiety. Znamienne, że Charlie zwraca się do niej po panieńskim nazwisku, nie tylko podważając tym dominującą pozycję zazdrosnego pana domu, ale też zwracając Emmy namiastkę wolności.

Joseph Cotten w "Cieniu wątpliwości" (źródło: Letterboxd)

Grana przez świetną Teresę Wright Charlotte (zwana „Charlie” na cześć ukochanego wuja) to z kolei młoda dziewczyna dopiero co wkraczająca w świat miłosnych perypetii i odkrywająca różnorodne aspekty kobiecości. „Cień wątpliwości” staje się poniekąd obrazem inicjacji bohaterki w dorosłość, w którym zasadniczą rolę odgrywa sfera erotyczna. W szerszym odczytaniu filmu można wychwycić, że dziewczynę i wujka łączy fascynacja ocierająca się o kazirodztwo.

Fascynacja bohaterki Charliem przypomina niemal zauroczenie, wuj stanowi również dla Charlotty ideał męskości, jest jej bratnią duszą, z którą potrafi porozumiewać się praktycznie bez słów. Symboliczną pozostaje scena, w której dziewczyna zamierza wysłać mu telegram z prośbą o przybycie, dowiadując się, że wuj jest już w drodze do ich domu. Charlie daje bohaterce nadzieję na zmianę – przerwanie rutyny i zagoszczenie wśród Newtonów ponownej radości życia.

„Cień wątpliwości” – film o mężczyźnie, który nienawidzi kobiet

Według oczekiwań większości bohaterów Charlie ma być ratunkiem dla rodziny, „cudem”, o którym Charlotta mówi na początku filmu. W rzeczywistości jedyną czujną postacią wobec faktycznego seryjnego mordercy wdów okazuje się mała Anna chodząca przez cały czas z nosem w książkach. Znamienne, że głowa rodziny, Joseph Newton, niczego nie podejrzewa i nie zważa na wskazówki świadczące o zbrodniach Charliego i jego zaburzonej naturze. Mężczyzna pasjonuje się bowiem opowieściami kryminalnymi i całymi wieczorami rozprawia ze swoim przyjacielem na temat makabrycznych zbrodni oraz wymyślnych sposobów zabójstwa.

"Cień wątpliwości" - Teresa Wright (źródło: Pinterest)

Postać wujka Charliego to ponadto uosobienie patriarchalnego lęku przed upadkiem starego układu świata oraz siłą kobiet. Hitchcock w „Cieniu wątpliwości” stawia więc w centrum opowieści mężczyznę nienawidzącego przedstawicielek płci przeciwnej. Grany przez Josepha Cottena złoczyńca wybiera na swoje ofiary jedynie zamożne wdowy. Ofiary Charliego stanowią istną metaforę władzy i nastrojów feministycznych – to kobiety bogate, niezależne i wyzwolone spod wpływu mężczyzn.

Ulubiona produkcja samego Hitchcocka?

Często można spotkać się z pogłoską, że „Cień wątpliwości” był ulubionym filmem samego Alfreda Hitchcocka. Mistrz suspensu faktycznie przy okazji jednego z wywiadów z Dickiem Cavettem dał upust swojego uwielbienia dla własnego filmu. W słynnym wywiadzie-rzece „Hitchcock/Truffaut”, przeprowadzonym przez twórcę francuskiej Nowej Fali, wszystkiemu jednak zaprzeczył: „Nie powinienem był mówić, że „W cieniu podejrzenia” jest moim ulubionym filmem. Jeśli wyraziłem się kiedyś w ten sposób, to z poczucia, że film ten satysfakcjonuje naszych przyjaciół od wiarygodności, naszych przyjaciół logików”.

Literatura:

K. Loska, Hitchcock – autor wśród gatunków, Rabid, Kraków 2002.

H. Scott, F. Truffaut, A. Hitchcock, Hitchcock/Truffaut, tłum. T. Lubelski, Świat Literacki, Izabelin 2005.

P. Ackroyd, Alfred Hitchcock, tłum. J. Łaziński, Zysk i S-ka Wydawnictwo, Poznań 2017.

Popularne posty z tego bloga

Zawrót głowy (1958)

Vertigo (źródło: imdb.com) Zawrót głowy to dzieło, które Brytyjski Instytut Filmowy okrzyknął najwybitniejszym filmem wszech czasów. Oparty na powieści duetu pisarskiego Boileau-Narcejac wybitny obraz Alfreda Hitchcocka do dziś budzi zachwyt dzięki perfekcyjnej stronie wizualnej, doskonałemu napięciu, niezapomnianym emocjom i warstwie symbolicznej, udowadniającej niezaprzeczalny artyzm twórcy. Fabuła Vertigo Głównym bohaterem filmu Zawrót głowy jest John „Scottie” Ferguson (James Stewart), cierpiący na akrofobię były detektyw. Na prośbę znajomego z dawnych lat, Gavina Elstera (Tom Helmore), Scottie powraca do zawodu, aby śledzić jego żonę. Madeleine Elster (Kim Novak) zachowuje się dość podejrzanie, wydaje się odrealniona i opętana przez ducha zmarłej babki Carlotty. W czasie prowadzonego śledztwa Scottie ulega urokowi kobiety i zakochuje się w niej – równie szybko ją traci. Madeleine popełnia samobójstwo, rzucając się ze szczytu kościelnej wieży. Od tej pory w każdej napotkane...

Kalendarz Filmowy 2025 - współpraca

Już jest  - Kalendarz Filmowy na 2025 rok od wydawnictwa Codziennie Jedna Historia! Znalazły się w nim artykuły mojego autorstwa. Nie zabrakło oczywiście tekstu poświęconego życiu i twórczości mistrza suspensu w kontekście jego... ekscentrycznej natury. Zaprojektowany z najwyższą dbałością o szczegóły Kalendarz Filmowy na 2025 rok jest bogaty w filmowe ciekawostki, cytaty i felietony znawców oraz pasjonatów kina. Całość dopełniają piękne, tematyczne ilustracje Adama Kosika i Konrada Kunca. Na 300 stronach kalendarza przeczytacie również artykuły mojego autorstwa: 📽 "Ekscentryzm i groza idą w parze" o Alfredzie Hitchcocku, 📽 100 lat "Gorączki złota" Charliego Chaplina, 📽 "Kubrickowskie unde malum?" o twórczości Stanleya Kubricka i wątku pochodzenia zła naznaczającym jego kino, 📽 "Kobieta za kamerą" o Idzie Lupino. Nietuzinkowy kalendarz filmowy w twardej oprawie i z przejrzystym miejscem na notatki okaże się trafionym pomysłem na świąteczny (i...

Rebeka (1940)

Rebeka 1940 (źródło: Pinterest) Rebeka , pierwszy amerykański film Hitchcocka, to jego jedyna produkcja uhonorowana Oscarem, a także wierna ekranizacja głośnej powieści Daphne du Maurier. To dogłębne studium obsesji, inspirowana psychoanalizą historia o kobiecie poszukującej własnej tożsamości, a w końcu romantyczne dzieje dwojga kochanków osnute atmosferą grozy. Utrzymana w gotyckim klimacie opowieść odniosła sukces artystyczny i komercyjny, do dziś porażając doskonale stopniowanym napięciem czy wybitnym aktorstwem. Krytyk filmowy The New Yorker John Mosher, tak pisał o twórcy i jego dziele: "(Hitchcock) ciężko pracował, aby uchwycić każdy tragiczny lub złowieszczy niuans i zaprezentował romans, który, jak sądzę, jest jeszcze bardziej poruszający niż powieść". Hitchcock vs. Selznick Producent David O. Selznick (ten od Przeminęło z wiatrem ) był jedną z najważniejszych postaci starego Hollywood, a jego biznesowy spryt i doskonałe rozumienie oczekiwań publiczności niejednokro...